Első a segély!


Minden gazdi egyik legnagyobb rémálma, hogy séta közben vagy akár otthon baleset éri kedvencét, esetleg hirtelen rosszul lesz a kutyája. A tehetetlenség és a kétségbeesés érzése mindannyiunkat hatalmába keríthet ilyenkor, de a legnagyobb segítséget az jelenti négylábú családtagunknak, ha már addig segítségére sietünk, amíg elérünk az állatorvoshoz.

A Tükör Módszer csapata rendszeresen szervez oktatóinak és gazda közösségének elsősegély képzéseket, de cikkünkben kiemeljük a legfontosabb, akár életmentő, lépéseket.
  • Hosszabb útra ne induljunk soha kis elsősegély csomag nélkül: a megelőzés jegyében már sok mindent tehetünk kutyánkért és ha beüt a baj, akkor nem mindegy, hogy már kirándulás közben fertőtleníthetünk-e például egy sebet. A fertőtlenítőszer és antibakteriális kendőcskék mellett kiváló szolgálatot tehet egy kullancs csipesz (akár embereknek is…) és egy kis tekercs kötszer, géz.
  • A tünetek felismerése is már sokszor félsiker: például ha kutyánk a szájához kapdos mancsával, szaporán veszi a levegőt, gyanakodjunk, hogy valami megakadt a torkán vagy a szájpadlásán – a fő bűnösök általában a botdarabok, amiket határozott mozdulattal akár mi is eltávolíthatunk, ha könnyen elérjük és kutyánkat meg tudjuk stablian fogni (így elkerülve, hogy megharapjon minket vagy még lejebb toljuk a garatban az idegen testet).
  • Nyáron a hőguta és a kiszáradás jelentik a legnagyobb veszélyt, főleg hőhullámok idején. Ennek a témának már külön cikket  is szenteltünk, de legfontosabb, hogy a füleknél és a mancsoknál hűvős (de nem jéghideg!) textillel, törülközővel kezdjük el hűteni a kutyánkat, amíg orvosi rendelőt és infúziót nem ér. Intő jelnek számít, ha hőség idején a kiskedvenc szaporán veszi a levegőt, nyáladzik, szíve gyorsabban ver és ínye mélyvörös.
  • Apropó íny: a kutyák ínye kiváló diagnosztikai eszköz. Többek között a sokk, mérgezés vagy vérveszteség jele is lehet, ha a kutya ínye nem a megszokott lazac rózsaszínű vagy enyhe nyomásra nem színeződik vissza pillanatok alatt.
  • Míg egy törés vagy vérző seb ijesztő, de egyértelmű problémát jelez, a mérgezések és “görcsös rohamok” ugyanúgy a szívbaj szélére sodorják a gazdákat, ellenben sokkal rejtélyesebbek. Ezekben az esetekben az elsősegély (a roham alatti stabilizáláson túl) kifejezetten a gyors orvosi beavakozást jelenti, de fontos feljegyeznünk, hogy milyen körülmények között tapasztaltuk először a tüneteket és van-e például olyan folyadék vagy étel, amire gyanakszunk mérgezés esetén.

Elsősegély képzésünkön megtudhatjátok, hogy mi az, ami a szokásostól eltérő egy kutya esetében és mindenképpen állatorvosi szakértelmet igényel, de arra is kitérünk, hogy mivel segíthetünk akut esetekben kutyáinkon. A prevenció jegyében pedig ajánljuk egészségügyi kisokosunkat, ahol epilepsziától kezdve vízmérgezésen át a leggyakoribb betegségekig számos témáról olvashattok.

Fotó: Freepik.com

Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.