Leptospirózis
Igazi nyelvtörővel érkezünk nektek egészségügyi kisokosunk legújabb cikkében: ki tudja háromszor egymás után kimondani, hogy leptospirózis? Sajnos a móka és kacagás pontosan eddig tart ebben az esetben, mert egy komoly, állatról emberre terjedő betegséget takar az elnevezés: aktualitását pedig az elmúlt hetek heves esőzései, komoly belvíze és áradása adja.
Mi is ez a betegség
A leptospirózis egy bakteriális fertőzés, mely minden kutyára (és gazdára) veszélyt jelenthet a kutya fajtájától, életkorától és életmódjától függetlenül. Noha jellemzően a trópusi területeken fordul elő, bárhol megjelenhet, ahol tartósan esik az eső és/vagy áradás alakul ki. A kutyák egymásnak is átadhatják a betegséget, de akkor is elkaphatják, ha fertőzött vizet isznak: kiemelt kockázatot jelent, ha állott, poshadt pocsolyákból, kis tavakból lefetyel a kedvenc. A baktériumok a fertőzött állat vizeletével ürülnek a szervezetéből és így akár hetekig, hónapokig túlélnek a természetben, hogy aztán tovább terjedjenek nyálkahártyán (pl. szemen, szájon) vagy bőrön lévő apró sérülésekbe férkőzve.
A betegség tünetei, terjedése
A betegség alattomos: sokszor teljesen tünetmentesen hordozhatják a kutyák, míg másoknál súlyos következményekkel jár. Vezető tünetei közé tartozik az alhasi fájdalom, étvágyvesztés, bágyadtság, hányás, hasmenés – és az ezekből fakadó látványos fogyás, kiszáradás. Szövődményei érinthetik a májat és a veséket, de nehéz légzéshez valamint vérképzési rendellenességekhez is vezethet. Mivel ezek a tünetek más, szintén súlyos betegségekre is jellemzőek az állatorvosnak több vizsgálatra is szüksége van a helyes diagnózis felállításához, de a legnagyobb segítséget azt jelenti, ha a gazda eleve jelzi, fertőzött lehet a kutya (mert például pont néhány nappal korábban ivott vígan egy tócsából).
Emberekre a fertőzött állat vizeletével terjedhet át a betegség, ezért kiemelt fontosságú, hogy csak védőkesztyűben nyúlj kedvenced intim területeihez és fekhelyéhez aktív fertőzés esetén. A gazdáknál a tünetek két szakaszban jelentkezhetnek: az első megtévesztésig hasonlít egy súlyos influenza fertőzésre, a második szakaszt Weil-betegségként is ismerik és kórházi ellátást igényel, mert már a belső szervek is érintettek lesznek.
Megelőzés
Mint oly sokszor, itt is a megelőzésen van a hangsúly: kutyánkat ne hagyjuk lassan folyó/álló vízből inni, belvíz és áradás után kerüljük a szennyezett területeket és ha szükséges, beszéljünk állatorvosunkkal az oltás lehetőségéről: a legtöbb kombinált oltás kölyök korban egyszer már tartalmazta az oltóanyagot,de ha magas kockázatú környezetben élünk, érdemes mérlegelni az oltás célzott megismétlését.
Fotó: Freepik.com
Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.