Kutyával és gyerekkel nyáron II.
Mini sorozatunk első részében a legfontosabb szempontokat tekinettük át, ha gyerek- és kutyabarát nyári napokat tervezünk. Most pedig jöjjenek a konkrét tippek oktatói csapatunktól, akik nyárról-nyárra egyensúlyoznak a tudatos gyerekes és kutyás vakáció világában.
Irány a vízpart!
Számos kutyabarát strand közül választhatunk, viszont ezeket az igazán kisgyerekek esetén csak több felnőtt jelenlétével javasoljuk, hogy egy kutyafelelős és egy gyerekfelelős legyen a családban. Ha nem strandolun, akkor is jól eshet egy közös folyómenti vagy tóparti séta, amelynek végén piknikezhetünk egyet, amíg a kutya szusszan. Budapesten például a Római-part több kutya- és gyerekbarát lehetőséget kínál: amíg a gyerek kavicsot gyűjt, a kutya (póráz végen) vidáman szagolgathat, sétálgathat.
Otthoni pancsolás: ha lehet külön medencében
Ha van saját kertünk, akkor felállíthatunk egy-egy kismedencét a négylábú és kétlábú vakációzónak. A külön medencét egyrészt higiéniai, másrészt balesetvédelmi szempontok mentén is ajánljuk.
Akadálypálya – akár versennyel
Kerttel rendelkezők ismét előnyben: néhány, könnyen beszerezhető vagy akár otthonunkban is fellelhető eszközből élvezetes mini akadálypályát tudunk létrehozni: ki tud hamarabb végig kúszni (alacsonyabb marmagasság esetén menni…) kerti székek alatt? Vagy átlépdelni dobozokra helyezett pálcákon? A kutyát segítsük jutifalattal és ha figyeljük jelzéseit, biztos, ő is jól fogja magát érezni!
Alkossatok közösen
Az igazán gyerekbőrbarát festékek többsége a kutyákra nézve sem lesz veszélyes, főleg ha alaposan lemossuk a tappancsokról. Így egy nagy papírra “együtt” alkothat a család, csak éppen van, aki az ujjával/kezével, más a mancsával lépdel.
Kiránduljatok!
Hazánkban számos tájvédelmi körzet (pórázon vezetve!), nemzeti park fogad kutyákat és várja izgalmas programokkal, látnivalókkal a gyerekeket. Már a fővárosban és környékén is több integrált park található, ahol akár a játszótér is kutyabarát (természetesen a felelősség is hatványozott ilyenkor, hiszen egyszerre kell a kis játszótéri felfedezőre és az ebre figyelnünk). Ilyen lelőhelyek:
- a Hajógyári-szigeten egy nagy rohangálás a nagy réten,
- a Kiscelli parkerdőben vagy a Normafán egy nagy séta,
- a Libegő végénél, illetve a Szépjuhászné gyermekvasút állomásnál vagy a szentendrei Dunakorzó végén található kutyabarát játszótér.
Az oszd meg és uralkodj jegyében, a Ligetben külön hatalmas kutyás élménypark és játszótér vár ránk. Utóbbinál vagy két felnőtt szükségeltetik vagy egy árnyas parkolóhely, hűvösebb napon, amikor a kutya rövid ideig biztonságosan pihenhet amíg a kisgazdi a saját játszóterét élvezi. A kacsák nézegetéséhez, a Vajdahunyad vára körüli sétához viszont senkinek nem kell kompromisszumot kötnie. Hasonló stratégiával lehet felfedezni és nagyot sétálni Margit-szigeten, ahol a kis állatkertbe kutya nem mehet be, de a zenélő szökőkutat nyugodtan élvezheti ő is, illetve a II.kerületi “Macis játszótér” környékén a Pilis Parkerdő területén nagy séta a kutyának, kis játszózás a gyerekeknek. Szintén érdemes körülnézni a Fővárosi Önkormányzat kezelésében lévő integrált parkokban, cikkünk írásakor ezek az alábbiak:
- I. kerület Tabán
- I. kerület Vérmező
- III. kerület Folyamőr utcai park
- III. kerület Óbudai-sziget közpark
- V. kerület Március 15-e tér
- IX. kerület Gizella sétány
- IX. kerület Nehru part
+1 Múzeumozzatok!
Hazánkban számos múzeum kutyabarát, így amíg a nagyobb gyerekekkel a kiállítást élvezzük, ők is velünk vannak és egy rövid séta a múzeum körül kiegészítheti a közös programot. A teljesség igénye nélkül kedvenceink:
- Aquincum múzeum (itt csak kis- és közepes testű kutyusok mehetnek be!),
- Óbudai múzeum,
- Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum,
- Memento Park,
- Bory Vár Székesfehérváron (figyelem: itt az épületekbe nem lehet kutyát bevinni!)
- Ópusztaszer Nemzeti Történeti Park,
- Szentendrei Skanzen (figyelem: itt az épületekbe nem lehet kutyát bevinni!).