Kutyával és gyerekkel nyáron I.


ku

Ha végre itt a nyár…és eljön a nyári szünet, beindul a nagy logisztikai sakkozás is a kisgyermekes családokban. Ennek a varázslatos (és idegőrlő) összcsaládi társas játéknak egy egészen új szintje az, amikor kutya családtaggal is számolni kell. Mini sorozatunk első részében a praktikus tudnivalókat gyűjtjük össze, míg a második részben egy csokor konkrét magyarországi kirándulóhelyet és élményt ajánlunk a figyelmetekbe. Jöjjenek hát tippjeink a következő hetekre azoknak, akik nem szeretnének sem a kutya életmódjában sem a gyerekekkel kompromisszumot kötni!

Milyen szempontok mentén kovácsoljunk terveket?

Az időjáráson kívül (kánikulában és legmagasabb UV sugárzásban a 11:00-15:00 közötti időszak azoknak is kiesik, ahol a gyerekek már nem alszanak napközben), érdemes mérlegelni, hogy kutyánk és a kiskorú(ak) energiaszintje, mozgásigénye mennyire kompatibilis egymással. 

Lehet, hogy a kutyánk igényli és szereti a 2 órás kirándulásokat, de egy kiscsoportos gyerek lábai ezzel még nem mindig tudják tartani a lépést. Ennek a fordítottja is elképzelhető: egy idősebb, akár mozgásszervi panaszokkal küszködő kutyus már nem fogja bírni az egész délelőttös rohangálást életvidám kisiskolások oldalán. A kérdést nehezíti, hogy jellemzően azok a helyek, amelyek kutyabarátok, nem mindig kínálnak igazán érdekes szórakozást gyerekeknek és fordítva: a játszóterek többsége, a játszóházak mindegyike higiéniai szempontokat figyelembe véve nem engedi be az ebeket (ezért is hozunk majd nektek egy csokornyit a mi gyűjtésünkből).

Mire figyeljünk, ha megvan a célállomás?

Bármerre is induljunk, legyen nálunk bőven jutifalat és ivóvíz a kutyának (és természetesen elegendő élelem és ital a gyerek(ek)nek is). Póráz, nyakörv és szájkosár szintén fontos: utóbbi a tömegközlekedésen kötelező is.

A gyerekeknek fontos, hogy tudják mit (nem) tehetnek meg a család kutyájával és idegen ebekkel egyaránt. Ha kutyabarát helyre megyünk óhatatlanul találkozhatunk olyan kutyákkal, akik nem biztos, hogy kedvelik a gyerekeket. Ha van nyugitörcsije a kutyánknak, vigyük magunkal, így el tud pihenni addig, amíg a gyerekek rohangálnak. Alapszabály, hogy fél szemünkkel mindig a kutyát figyeljük: a gyerekek tudnak szólni, a jól nevelt kutyák  viszont csak akkor ugatnak, ha már nagy a baj.

Kihívások

A legnagyobb kihívást talán a 2-4 közötti kis gazdik jelentik kutya szempontból: ők már elég nagyok ahhoz, hogy szaladgálni akarjanak, önállóan mozogni, ugyanakkor hamar elfáradnak (a babakocsit, hordozót viszont már elfelejtettük) és még közel sem megbízhatóak, nagy eséllyel éri őket baleset. Minél nagyobbak a gyerkőcök annál jobban bevonhatjuk őket a kutyás teendőkbe, sőt akár a kutyára is örömmel figyelnek már, de ne feledjük: nem lesz minden nap tökéletes. Ne akarjuk szülőként megugrani a lehetetlent és a vakáció összes napját teletűzdelni kutya- és gyerekbarát programokkal, amely mindenkinek (a pénztárcánkról és idegeinkről nem is beszélve) megfelel. Ha a napi rutinon túl heti néhány alkalommal már sikerült megteremteni az egyensúlyt, jár a képzeletbeli vállveregetés. És végül: az életmódsportok mindig ott vannak. Egy gyors kerti puller vagy zsákmány kergetés, közös trükk tanulás, formálás napi 10-15 percben nagyon sokat jelent kutyánknak. Néha elég ennyi is.

Fotó: Freepik.com

Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.