Baba a kutyabarát házban


Nagyon sok kérdést kapunk arról, hogy miként érdemes kis gyerek mellé kutyát fogadni vagy éppen fordítva, ha már van négylábú családtagunk, hogyan lehet felkészíteni egy kisbaba érkezésére, az új életmód kialakítására kedvencünket. Új sorozatunk második részében kifejezetten a szülés és a gyermekágy időszakát vizsgáljuk meg kutyabarát szemmel!

Tervezés

Gondos tervezéssel sok mindenre fel lehet készülni, bár ne legyenek illúzióink: meglepetések és váratlan helyzetek mindig lesznek. A szülés beindulása, a vajúdás kezdete általában váratlanul érkezik (kivételt képeznek a programozott császárok), érdemes hát komplikációmentes terhesség esetén 37. héttől nem csak a bőrönddel, hanem a kutyás forgatókönyvvel is készen állni.

  •  Ha van olyan személy, aki a kutyával bizalmi viszonyt ápol (családtag, barát, esetleg őt már korábban panzióztató oktató, napközis oktató stb.), kérjük segítségét: a szülés beindulásakor „vegye át” a kutyát és lehetőség szerint a kutya megszokott otthonában gondoskodjon róla. 
  • Természetesen rövid ideig egyedül maradhat kedvencünk, hiszen, amikor munkába vagy szórakozni megyünk is otthon lehet. 
  • Javasoljuk, hogy legyen kulcsa a megbízott személynek, mert a szülés éjszaka is megkezdődhet és a másik gazda akár egy egész napot távol lehet a vajúdás alatt.

Otthonszülés esetén biztosítsunk kutyánknak külön területet, ahova elvonulhat: kutyától és a gazda igényétől függ, hogy mennyire vonják be egymást ebbe az intim pillanatba. Vannak kutyák, akiket stresszel gazdájuk fájdalma, vannak, akik higgadtan, terápiás kutyaként viselkednek. Azt viszont egyetlen gondos gazda sem szeretné, hogy ezekben a pillanatokban még kutyájááért aggódnia kelljen, úgyhogy a rövid séták, esetleg egy napközi szerepeljen a tervek között.

A születés után

Ideális esetben a család a szülést követően tud „szagot” küldeni haza: ez egy textilpelenka, kis sapka, amit a babára terítünk és amivel még a hazaérkezés előtt megmutathatjuk az új szagot a kutyának. Ha erre nincs mód, a belépéskor (bár biztos nagy örömmel fogadja hazatérő gazdáját az eb), a hazaérkezést követően adjuk át a szagot.

  • Az ismerkedés legyen fokozatos: a szag után következhet, hogy távolról, a karunkból megmutatjuk a babát – ennél többre nincs is nagyon szükség az első napokban.

Amikor már kezdünk belerázódni az új családtag jelenlétébe, az egyik szülő karjaiban tartva üljön le a földre és hagyjuk, hogy a kutya reagáljon a másik szülő felügyelete alatt. A közvetlen bőrkontaktust a gyermekágy időszakára nem javasoljuk, de ez a gazdák döntése. 

  • Az általános orvosi ajánlás szerint a kutya rászagolhat, közelebbről megszemlélheti az új jövevényt: a pozitív viselkedést megerősítjük, klikk-falattal jutalmazzuk a nyugodt közeledést. 
  • Ami viszont egyértelmű: minden agressziót, túlzott fizikai jelenlétet gátoljunk.

Sorozatunk következő részében a kisgyermekek és a kutyák viszonyáról olvashattok! A korábbi részt itt tudjátok eloldasni.

Fotó: Freepik.com

Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.