Jár a baba, jár – vár a kutya, vár
Nagyon sok kérdést kapunk arról, hogy miként érdemes kis gyerek mellé kutyát fogadni vagy éppen fordítva, ha már van négylábú családtagunk, hogyan lehet felkészíteni egy kisbaba érkezésére, az új életmód kialakítására kedvencünket. Sorozatunk harmadik részében kifejezetten a kisgyermek és kutya családtagok viszonyára koncentrálunk.
Klisé, de ismétlés a tudás atyja: a szabályokat a szülők hozzák, kutyájuk temperamentumának ismeretében. Általános javaslat, hogy a gyermek területe tabu: ahogy felnőttre nem ugrál kutya, úgy a gyermeket is tiszteletben kell tartania.
- A baba körüli teendők az „én-dolgom” kategóriájába esnek: abban kutyának helye nincs, csak meghívásos alapon. Például szoptatás közben magunkhoz hívhatjuk, hogy megnézze mi történik, de el kell fogadnia, hogy a figyelem nem rá irányul.
Ezt a tiszteletet kölcsönösségi alapon elvárhatjuk a világot felfedező babától, totyogóstól is. A legelső perctől figyeljünk arra, hogy a kutya helyét békén hagyja, itató és etetőtálkáját ne piszkálja, hozzá durván ne közeledjen.
Ez komoly szülői feladat, de a jó viszony (és a biztonság) egyik alapfeltétele. A szülőket érthető módon ilyenkor általában fokozott leterheltség jellemzi, figyelmük könnyen lankad: kerüljük el a véletlen baleseteket úgy, hogy eleve megelőzzük azokat.
- Amikor kutyánk étkezik, a gyermek ne legyen a közelében és amikor a totyogós elkezd önállóan közlekedni otthonunkban, legyünk a nyomában és finoman irányítsuk mozdulatait. Tanítsuk meg gyermekünket arra, hogy étellel ne kínálja a kutyát (így elkerülve a túletetést és, hogy a kutyára esetleg veszélyes táplálékot adjon neki), egymás játékait és pihenőhelyét kölcsönösen tiszteletben tartsák.
Ne feledjük: a babák finom motorikája még sokáig nem elég fejlett egy igazi simogatáshoz, mozdulataik durvának és riasztónak tűnhetnek a kutyák szemében. Mindig erősítsük meg pozitívan a nyugodt viselkedést, dicsérhetjük akár az elkerülést is a kutya részéről, de ne várjuk el, hogy a kutya „okosan” oldja meg a helyzetet – ez a mi, felnőtt gazdai felelősségünk.
- Sétákkal könnyen integrálhatjuk egymás hétköznapjaiba kutyát és kisgazdiját, még akkor is ha az első baba-kutya séták logisztikai kihívásnak tűnhetnek. Akár babakocsi, akár hordozó mellett döntünk inkább ismerős környéken, rövid távra induljunk először és időről-időre szenteljünk kutyánknak gyerekmentes sétákat is, amikor kiélvezheti a társaságunkat.
Végül, de nem utolsó sorban: sok újdonság és első közös élmény éri az első hónapokban a bővülő családot. Igyekezzünk kutyánk megszokott napi ritmusát és igényeit továbbra is szem előtt tartani, egy-egy életmódsport edzés beiktatásával, nagyobb közös sétával és napközivel biztosítani számára a „szelepelést”. Ne feledjük, már egy kis közös trükk tanulás vagy pár perces simogatási rituálé is sokat tehet a kiegyensúlyozott gazda-kutya viszonyért!
Fotó: Freepik.com
Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.