5 dolog, amit minden kölyökkutyásnak tudnia kell (a kutyaoktatók szerint)


Útmutató: Hogyan vészeld át az első napokat?
Hatalmas öröm, amikor kiskutya érkezik a családba, ugyanakkor nagy feladat is. A korábban megszokott napi rutint a kiskutya igényeihez kell igazítani, és ez bizony sokszor fejtörést okozhat. Lehet, hogy valami jó gondolatnak tűnik, ám valójában árt a kutyának és a kapcsolatotoknak. Elképzelhető, hogy van olyan, amire nem is gondoltál, hogy fel kell készülnöd. Mi az a pár szabály, amit mindenképpen tarts be az első napokban? Ezeket gyűjtöttük most össze egy csokorba.

1. Ki ne szeretné, ha kiskutyája már szobatisztán érkezne haza az első napon? Nos, ez talán túl nagy elvárás, főleg, ha egészen pici korában kerül a családba. Azonban a szobatisztaság elérése nem is annyira nehéz, főleg, ha rászánunk egy kis figyelmet és energiát.

Vannak kiemelt időpontok, események, amikor mindenképp biztosítani kell kutyusunk számára, hogy kint tudja elvégezni kisebb-nagyobb dolgát. Alvás vagy játék után, illetve evés, ivás után pár perccel érdemes kivinni négylábú családtagunkat, hogy kint könnyíthessen magán, de ezen kívül is 2-3 óránként iktassunk be egy kisebb kinti látogatást.

2. Bár a kölyökkornál nehezebben találunk aranyosabb időszakot kiskutyánk életében, már ilyenkor is előfordulhat olyan viselkedés, amellyel teendőnk van. Megrágja a lakásban lévő dolgokat, a ruhádat, esetleg a kezedet? Durván játszik? Ás vagy egyéb nem kívánt munkát végez a ház körül?

Kölyökkutyánk egyik legalapvetőbb igénye, hogy napi 17-19 órát pihenjen, azonban a fennmaradó időben rengeteg energiája van, és nem mindegy, ezt mire fordítja. A le nem vezetett energia és az unalom párosa a legritkább esetben vezet olyan dolgokhoz, aminek a gazdik szívből örülnek.

Kiskutyánknak vannak igényei és szükségletei, ha ezeket kielégítjük, akkor jó irányban vagyunk. Időt kell fordítanunk a közös tevékenységekre: közös játék, tanulás és pihenés! Ugyanilyen igénye van a kutyának arra, hogy szocializálódjon fajtársakkal együtt is, ezért érdemes rendszeresen látogatnunk a kutyaovit és napközit. Emellett a napi többszöri, rendszeres és változatos séta minden kutyának az igénye – azoké is, akik kertben laknak! 

3. Tudtad, hogy az egyik leghasznosabb dolog a kiskutyánk számára, ha megtanul egyedül otthon maradni? Szüksége van ugyanis arra a biztonságot jelentő érzésre, hogy az otthon az a hely, ahova a gazda, a család mindig hazatér, akár 30 percre, akár 6 órára megy el otthonról. Ezt hívjuk territoriális kötődésnek, mely azt jelenti, hogy a kutya az otthonhoz, mint helyhez is kötődik, és ez egy olyan biztonságot ad neki, amitől stresszmentes számára az otthonlét, akár egyedül is.

Hogyan alakítható ki? Egyszerű. Annyi a dolgunk, hogy otthon kell hagyni a kiskutyát, teljesen egyedül. Ezt már az első naptól kezdve tegyük meg, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, hiszen az is.  Annak érdekében, hogy ez a lehető leggördülékenyebben menjen, a következőket tehetjük. Mielőtt otthon hagyjuk kis kedvencünket, tanuljunk, játsszunk vele egy nagyot, hogy lefárasszuk, majd engedjük ki pisilni. Amikor elmegyünk, nem kell hosszan búcsúzkodni, amikor pedig hazaérkezünk, ne egyből a kutyánkkal foglalkozzunk.

4. A kutyus érkezését elképzelve biztosan számtalanszor lejátszottad gondolatban az idilli jelenetet, miszerint újdonsült kiskutyádat szólítod, és ő bármilyen távol is van, bármilyen érdekes szaglászni valója akad, a nevét hallva már rohan is az ölelő karjaidba. Ezzel szemben lehet, hogy amikor ténylegesen megtörténik az első behívás, a kis kölyök a füle botját sem mozdítja.

A sikeres behívást már az első napokban el kell kezdenünk építeni, méghozzá úgy, hogy megtanítjuk a kutyánknak a nevét. Simogatás közben kedvesen mondogassuk a nevét, majd hátrafelé lépkedve csalogassuk magunk felé jutalomfalattal, miközben szólítjuk őt. Második lépésként akkor mondjuk ki a kutya nevét, amikor az éppen nem néz ránk. Amint tekintetét felénk fordítja, megdicsérjük, jutalmazzuk. A behívás tényleges megtanításába, kiépítésébe és elvárásba helyezésébe csak akkor foghatunk bele, amikor a kutya már tudja, hogy róla van szó, ha elhangzik az a bizonyos szó.

5. Biztosan azt is sokszor elképzelted már, hogy az újdonsült kutyáddal mindenféle közös kaland vár rátok, együtt kirándultok, utaztok. Előfordulhat azonban, hogy ez csak egy kósza ábrándnak tűnik, ugyanis a kiskutya már hazafelé úton rosszul lett az autóban: pánikolt, erőteljesen folyt a nyála, sőt akár hányt is, és ez azóta többször megismétlődött. Bár lehet, hogy a helyzet reménytelennek tűnik, van megoldás.

Minden kutyának szüksége van egy biztonságot nyújtó kuckóra, ahová elvonulhat, megnyugodhat és lepihenhet. Ez a box, az otthon kiterjesztett része, amelyet bárhová magaddal vihetsz. A legmegfelelőbb a merev, műanyag box, mely könnyen tisztítható, jól rögzíthető és baleset esetén is megfelelő védelmet nyújt.

Mivel kutyánk még nem tudja, mi ez az új tárgy, fokozatosan ismertessük meg vele, először a lakásban. Ha lehet, vegyük le a box tetejét, vagy nyissuk ki az ajtaját és támasszuk ki, tegyünk a boxba jutalomfalatot, dobáljuk be kutyánk kedvenc játékát és várjuk ki, míg egyedül bemegy. Kis lépésekben kell megismertetni az autóval is, eleinte csak az álló jármű körül sétáljunk, majd falattal csalogassuk egyre közelebb. Később az autó padlójára tegyünk falatot, és hagyjuk, hogy a kutya onnan egye meg. Ha ez már jól megy, álló autóba tegyük a kutyát, biztassuk, dicsérjük, majd indítsuk be az autót, de még ne induljunk el vele. Ezután kerülhet be a már megismert és megkedvelt box az autóba és indulhatnak a közös kalandok.

Szeretnél jobban elmélyedni a kölyökkutyád képzésében? Akkor szeretettel ajánljuk számodra a gondos szakmai kezek által összeállított digitális tudáscsomagunkat, az Online Kölyökkutya Programot. Amennyiben személyesen dolgoznál velünk, akkor pedig a Tükör Módszer kölyöktanfolyamát, Budapesten 3 helyszínen.

Fotó: Freepik.com

Kövesd a Tükör Módszert Facebook oldalát további érdekes és hasznos kutyás tartalmakért vagy nézz szét a Vakkantó webshopban! A Neked Ugatok! podcast sorozatot pedig a Youtube-on követheted.